איך אנחנו מצילים חיים?

יחידת הכלבנים לישראל, הוקמה כדי להציל חיים,
תוך סיכון מינימלי של חיי אדם.

סרגל

יכ"ל פועלת בשני תחומים עיקריים:

בטחון

אילוף כלבי הגנה למשימות סיור ואבטחה, והעברתם במחיר מסובסד לגורמי ביטחון ביישובים, או לאנשים פרטיים הזקוקים לחיזוק ביטחונם האישי. יכ"ל גם מעבירה קורסים, סמינרים, סדנאות והדרכות להכשרת מפעילי הכלבים, כשירות לציבור הרחב.

הצלה ואיתור נעדרים

היחידה האזרחית המובילה בארץ לאיתור נעדרים, באמצעות מתנדבים המפעילים כלבי עבודה מיוחדים, רחפנים, רכבי שטח, צוללנים, סירות ועוד. יכ"ל משתתפת בחיפושים עקב פניות משטרת ישראל, הכבאות וצה"ל, וכן לבקשת משפחות נעדרים, הפונים אליה ישירות.

כלב - איך אנחנו מצילים חיים

איך אנחנו מצילים חיים?

בשנות פעילותה הצליחה יכ"ל, לסייע באיתור נעדרים רבים, למנוע פיגועים וחדירות רבות לישובים, ולסייע לכוחות הביטחון בתפיסת מחבלים.

ליכ"ל כ-200 מתנדבים ברחבי הארץ, 75 כלבי הגנה המשובצים במשימות ביטחון בישובים וערים ברחבי הארץ, וכ-25 כלבי הצלה, גישוש ואיתור חללים.

אגף ההצלה ביחידה מקיים אימונים עם כלבי גישוש, הצלה וגופות מידי יום.

חברי היחידה ואנשים שקיבלו כלבים מהיחידה נפגשים ללמוד כיצד לשלוט נכון בכלב, מהי תחזוקה ראויה ואיך להפעיל את הכלב בצורה מיטבית, על מנת לספק הגנה לבעלים ולישוב.

מאלף היחידה, איש מקצוע מהשורה הראשונה בארץ, יוצא לסבב בין המוקדים השונים בהם פזורים כלבים שחונכו ע"י היחידה, להמשך האילוף השוטף.

איתור נעדרים בישראל

מדי שנה נעלמים בישראל כ-4000 בני אדם.

רובם מאותרים לאחר זמן קצר יחסית, אולם כ-200 מתוכם נחשבים נעדרים בסיכון גבוה, שקיים חשש לחייהם. כרבע מכלל הנעדרים הללו לא מאותר לעולם, וכך מתווספים מדי שנה כ-50 בני אדם לרשימה העצובה של אלפי הנעדרים בישראל. איך אנחנו מצילים חיים?

בשנת תשס"ו (2006), קיבלנו על עצמנו ביכ"ל את העיסוק הקשה, המתסכל, אך החשוב כל כך, של חיפוש נעדרים,

ועם השנים זכינו לקחת חלק – יחד עם ארגונים וגופים נוספים – באיתורם של עשרות נעדרים. ראשית הדרך היתה בשלושה כלבים מיוחדים לחיפוש נעדרים, אותם ייבאנו מהולנד מחברה המתמחה בתחום.  הכלבים היקרים – תרתי משמע, שמחיר כל אחד מהם 4,000 יורו – הגיעו ארצה יחד עם המומחים ההולנדיים אשר העבירו לכלבני יכ"ל את הידע, באימון ותפעול כלבי חיפוש. כיום מפעילה יכ"ל מעל 20 כלבים לחיפוש נעדרים. לצד הכלבים והכלבנים ישנו מערך שלם של מתנדבים המשתתפים בדרכים שונות במאמצי החיפוש.

כלבי החיפוש שלנו עוברים אימון יסודי ומקיף, הכולל  חיפושים אחר עקבות ריח במקומות מיוערים, בשטחים פתוחים, באיתור נעדרים בהריסות, במקרה של אסון טבע, פיגוע או מלחמה חלילה.

כמו כן, בעזרת המתנדבים היקרים של יכ"ל, אנו מקיימים קורס ייחודי בישראל של חיפוש נעדרים במים, שנועד לסייע במציאת נעדרים שעלולים להימצא במקווי מים.

פעמים רבות בכל חודש, מוקפצים הכלבנים שלנו לכוננות, או לפעילויות מבצעיות של חיפוש והצלה, אשר ברוב הפעמים לא מגיעות כלל לידיעת הציבור.

כאשר אתם שומעים בחדשות על מבנה שקרס אי שם בארץ, או על אדם שדווח למשטרה כנעדר, עבור המתנדבים של יכ"ל מדובר בקריאה למשימה. בכל שעות היום והלילה, בחגים ובשבתות, אנשי היחידה לאיתור נעדרים שלנו מוכנים לצאת ולהציל חיים.

(לחצו להגדלת התמונה)

(לחצו להגדלת התמונה)

במעונות מכללת מגן חיים יחד עולים חדשים וילידי הארץ...

רבים מהעולים מתגייסים בהמשך לצה"ל, וממשיכים להתגורר במעונות גם בזמן שרותם הצבאי כחיילים בודדים, ואף משתתפים בפעילות היחידה בזמן החופשות מהצבא. חלקם, שמרגישים שיכ"ל היא ביתם, בוחרים בתום שירותם הצבאי להשתלב בעמותה כמדריכים.

יכ"ל מבצעת מופעים עם כלבים כשרות לציבור ולפי הזמנות מבתי ספר, בתי חולים, ילדים נזקקים, וכאות הזדהות לעודד אוכלוסיות הסובלות מפיגועים בישובי הספר, לרומם את רוחם וכעזרה להתמודד עם הזמנים הקשים העוברים עליהם.

מזמינים את יכ"ל לבצע מופעים באירועים מיוחדים או במסגרת טיולים של קבוצות תיירים ואח"מים וביקורי משפחות עם חתני בר מצווה מחו"ל וכיו"ב.

יחידת החיפוש שלנו מתואמת עם משטרת ישראל, יחידת הכלבנים של צה"ל

סרגל

 עוקץ, רשות כיבוי האש, וארגוני הצלה שונים. עבור משטרת ישראל וצה"ל, יחידת החיפוש של יכ"ל הפכה לכתובת מקצועית לצורך קבלת עזרה בזמן אמת, וללימוד משותף של רזי מקצוע הגישוש והחיפוש. על כך יכולים להעיד מכתבי התודה וההוקרה שקבלנו במשך השנים ממפקדים שונים במשטרת ישראל.

יכל ומשטרת ישראל
ישיבת חפ"ק בשטח

יכ"ל

סרגל

יחידת הכלבנים לישראל מפעילה כלבי עבודה מיוחדים, רחפנים, ג'פים, צוללנים, סירות ועוד בחיפושים אחרי נעדרים. יכ"ל נחשבת היחידה המובילה בארץ באיתור נעדרים.

צוותים של כלבנים עם כלבי גישוש, כלבי הצלה או כלבי גופות נשלחים לסייע ואף לנהל את החפ"ק בחיפושים אחרי נעדרים. היחידה מקבלת פניות מידי יום ממשפחות של נעדרים, תחנות משטרה, תחנות כיבוי, הצבא, ויחידות חילוץ אחרות.

המכללה מטיסה לארץ מומחים בינלאומיים בתחום הכלבנות, ומזמינה את חבריה ואת הציבור הרחב ללמוד את מקצועות הכלבנות ממומחים אלו.

במקרה וידוע לכם על אדם נעדר, יש לדווח מיד למשטרה באמצעות מוקד 100, או לגשת אל תחנת המשטרה הקרובה.

במקביל – התקשרו אלינו למספר: 054-4876709, ותנו את מירב המידע שבידכם על האדם הנעדר ונסיבות המקרה.

שימו לב: אפילו מידע הנראה לכם כזניח, עשוי להיות קצה החוט לאיתור הנעדר!

* במקרה חירום, בו אי אפשר למלא את הטופס, ניתן לשלוח הודעה מהירה עם שמך ומספר הטלפון שלך באמצעות 
לחיצה על 'צור קשר או דיווח על נעדר', וההודעה תועבר מיידית למכשיר הביפר של היחידה.

"כדי לקחת חלק באיתור נעדרים לא חייב להיות דווקא כלבן"

אומר מפקד יכ"ל, יקותיאל בן יעקב

"ראשית כל, צריך מסירות לאיתור האדם והחלטה נחושה לא לוותר על אף יהודי. גם מי שלא מפעיל כלב יכול לסייע המון, ע"י הפצת מידע באינטרנט, תליית מודעות, נהיגת שטח בג'יפ, סיוע בניהול חפ"ק היחידה, ועוד". 

לדברי בן יעקב, מעבר לערך של מציאת הנעדר עצמו, הרי שעצם החיפוש מעודד ומציל, פשוטו כמשמעו, את משפחות הנעדרים השבורות.

"פעמים רבות אנו יוצאים לחיפוש אף שאין לנו קצה חוט ונראה שהמקרה 'אבוד', רק מפני שהמשפחה התחננה. כשהמשפחה רואה שהיא לא לבד ושישנם עוד אנשים הדואגים ליקירם, הרי שזה חסד והצלת נפשות ממש. לעתים המשטרה מצטרפת בעקבות החיפוש שלנו, ולעתים לא – אבל כשאם של נעדר מבקשת את נפשה למות מרוב צער, ופתאום שמישהו עושה מאמץ ומראה שבנה חשוב לו, זו ממש הצלת החיים בשבילה".

מייקי והכלבים ציטוט